Hőszivattyú használata radiátorral

Hőszivattyú használatával sokféleképpen fűthetjük ingatlanunkat: fan coillal, padló-, mennyezet-, vagy éppen falfűtéssel, és bizony radiátorral is hatékonyan használhatjuk az R32 hűtőközeggel töltött levegő-víz hőszivattyúnkat. A következőkben saját tapasztalatainkat osztjuk meg, hogyan, miként és hány fokos előremenővel sikerült elérnünk egy fix belső hőmérsékletet a vizsgált ingatlanban.

Hőszivattyút radiátorra? Mutatjuk, hogyan!

Az első hőszivattyús cikkünkben már utalást tettünk arra, hogy bizony bátran ajánljuk radiátoros fűtéshez is a monoblokk R32-es levegő-víz hőszivattyúkat is. Ez a típusú készülék maximum 60°C hőmérsékletű előremenő fűtővizet tud előállítani (szemben például az újdonságnak számító R290-es gázzal töltött berendezésekkel, ahol is már 75°C-ot is elérhetünk), de közel sincs szükség ilyen magas hőfokú vízre a radiátorokhoz sem.

A kulcsa az egésznek az időjáráskövető fűtésszabályzás…

… amely megoldható akár külső vezérlőkkel is, de gyárilag elérhető ez a beállítás a Mareli Systems FGS10MB monoblokk 10 kW levegő-víz hőszivattyúban, illetve a nagyobb teljesítményű Mareli Systems FGS20MB monoblokk 20 kW levegő-víz hőszivattyúban is. A szabályzás lényege, hogy a radiátorokra (vagy más hőátadó eszközökre, azaz a szekunder fűtési körre, pl. radiátorokra, padlófűtésre) a külső hőmérséklet változásának megfelelően bekevert hőmérsékletű vizet jutattunk. Ezzel a megoldással a fűtésünk azonnal reagál az időjárásváltozásra, tehát ha kint csökken a hőmérséklet, úgy bent megemeli az előremenő vízhőfokot, ezzel ellensúlyozva a környezeti hőmérséklet visszaesését, így folyamatosan egyenletes hőmérsékleten tudjuk tartani a lakásunkat.

Jelen példában szereplő ingatlan paraméterei az alábbiak:

  • Építés éve: 1988
  • Alapterület: 130 nm
  • Radiátorok: 9 db acéllemez lapradiátor
  • Épület falazata: 40 cm, tégla
  • Szigetelés a homlokzaton: 4 cm hungarocell
  • Szigetelés a fődémen: 15 cm üveggyapot
  • Tető típusa: GERARD
  • Ablakok: régi típusú műanyag ablakok (beépítve 2003-ban)

Nézzük a fűtési adatokat:

  • Az ingatlanban lévő hőmérséklet folyamatosan 24°C-on tartva
  • Beállított fűtésgörbe:
  • +5°C külső hőmérsékletnél az előremenő vízhőfok 35°C
  • -1°C külső hőmérsékletnél az előremenő vízhőfok 40°C
  • a leghidegebb hőmérséklet -12°C volt, ekkor az előremenő vízhőfok 48°C volt.

Jól látható tehát, hogy egy hasonló vagy akár jobb adottságokkal (pl. vastagabb homlokzati szigetelés, újabb nyílászárók) rendelkező ház esetében elég a radiátorokra 48°C hőmérsékletű fűtővizet engedni, amivel a leghidegebb téli időszakban is komfortos belső hőmérsékletet tudunk elérni.

Jelen esetben a hőtermelő berendezés egy Mareli Systems SMB50 pellet égőfejjel ellátott kazán volt, mely 2 darab sorba kötött 500 literes puffertartályt melegített 60°C-ra, a fűtővizet pedig egy motoros szelep keverte be a kívánt beállított hőfokra, a szelepet pedig egy vezérlő irányította a külső hőmérsékletnek megfelelően.

Hőszivattyú használatával ugyanezeket az értékeket meg lehet valósítani, hiszen a készülék vezérlője már tudja a környezeti hőmérséklet szerinti szabályzást. Csak egy dolgunk van: kitapasztalni, hogy adott külső hőmérséklet esetén hány fokos előremenő vízhőfokra van szükség ahhoz, hogy a lakásban a kívánt hőmérséklet legyen. Általában ehhez a hőszivattyúban 3 hőmérsékleti pontot tudunk beállítani, amihez alkalmazhatjuk elsőre akár a mi saját példánkat is, tehát 5°C külső hőmérsékletnél 35°C előremenőt állítunk be (ekkora hőmérsékletű vizet fog előállítani a hőszivattyú), -1°C-nál 40°C-os vizet állítunk, míg -12°C-nál pedig 48°C-50°C körüli értéket adunk meg.

Tehát nem szükséges a lakásban lévő szekunder fűtési körünket is teljes egészében cserélni, ha hőszivattyúra váltunk a meglévő fatüzelésről / gázfűtésről / egyéb fűtésről, bátran lehet használni radiátorokkal is a hőszivattyút!

Otthonfelújítási támogatás 2024 – Részletek

2024. június 17-én, hétfőn megjelent az Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához c. pályázati felhívás végleges változata, melyben helyet kapott a levegő-víz hőszivattyús fűtési rendszerek kiépítése is. Nézzük most meg közelebbről a felújítási pályázat részleteit.

Otthonfelújítási Program 2024

Nagyon sok háztartás várta már, hogy végre megjelenjen az Otthonfelújítási Program 2024 pályázati felhívás végleges kiírása, hogy lássák, pontosan milyen munkálatokat fognak tudni elvégezni a lakóházukon. Több információt már megtudhattunk az áprilisban megjelent pályázatról, viszont a végleges verziót 2024. június 17-én tették közzé a Pályzázati Portálon.

Az Otthonfelújítási Programot olyan családi házakra lehet igénybe venni, melyek 1990. december 31-e előtt kaptak használatbavételi engedélyt (a korábban a programban szereplő feltételt, miszerint a ház vezetékes földgázhálózatra kell csatlakoztatva legyen, szerencsére eltörölték). Érdemes ezt a tényállást igazoló dokumentumot a helyi illetékes önkormányzat építésügyi osztályától kikérni, hogy biztosak lehessünk abban, hogy az ingatlanunk megfelel ennek a feltételnek.

A pályázat célja legalább 30%-os mértékű primerenergia-fogyasztás csökkenés elérése, melyet hiteles energetikai tanúsítvánnyal szükséges alátámasztani (primerenergia az energiahordozók elsődleges, fosszilis energiában kifejezett értéke). Tehát az adott lakás/épület 1 évre kiszámított energiafogyasztását kell ilyen mértékben javítanunk a beruházással.

A támogatható tevékenységek:

  • fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épület külső határoló elemeinek rendszerszintű (teljeskörű) hőszigetelése, födémszigetelés. Támogatott a külső fal, lapostető, fűtetlen tetőtér esetén a padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek, alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince feletti szerkezetek hőszigetelése és a kapcsolódó munkálatok elvégzése, és/vagy
  • fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje / energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése, továbbá a projekt elszámolható költségén felül teljesíthető (azaz támogatás nem igényelhető rá) kizárólag nyílászárócseréhez kapcsolódóan épületek nyári és téli hővédelmének javítása, így például árnyékoló, vagy árnyékvető szerkezetek beépítése, és/vagy
  • használati melegvíz (HMV) rendszerek korszerűsítése

    (önállóan, illetve kizárólag fűtéskorszerűsítéssel kiegészítve sem támogatható tevékenység), és/vagy

  • fűtéskorszerűsítés (önállóan, illetve kizárólag használati melegvíz (HMV) rendszerek korszerűsítésével kiegészítve sem támogatható tevékenység)

hőtermelő berendezések cseréje korszerű berendezésekre:

  • kondenzációs kazán: vegyes-, szén-, fa-, vagy gáztüzelésű rendszerek, gázkonvektorok, egyedi helyiségfűtők kiváltása magas hatásfokú gázkazánnal és a hozzá közvetlenül kapcsolódó kéménytechnikai fejlesztések elvégzése (utóbbi csak a hőtermelő berendezés korszerűsítésével, cseréjével együtt támogatható), vagy
  • levegő-víz hőszivattyú fűtési rendszerként,
  • szekunder fűtési kör átalakítása, hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje,
  • automatikus központi (hőforrás oldali) és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése,
  • meleg vizes puffertartály létesítése.

 Cégünk szemszögéből legfontosabb elszámolható költségek köre az alábbiak szerint alakul:

  • hőleadók cseréje esetén (új hőleadók, szekunder fűtési kör, melegvizes puffer tartály, hőszabályzók és a korszerű csőrendszer szerelési munkái, minden szükséges segédanyaggal együtt, valamint a meglévő hőleadó berendezések, és csövek bontása): bruttó 1 422 400 Ft/készlet anyagár és bruttó 2 133 600 Ft/készlet munkadíj,
  • levegő-víz hőszivattyús rendszer (1 belső és 1 külső egység) kiépítése hűtésre és fűtésre, meglévő kazán leszerelési és bontási munkái, hűtő-fűtő egységek (max 4 db) beépítése minden szükséges szerelvényekkel és segédanyagokkal együtt, elektromos energia ellátás kiépítése, engedélyek és jegyzőkönyvek beszerzésével: bruttó 6 149 340 Ft/készlet anyagár és bruttó 1 981 200 Ft/készlet munkadíj
  • használati melegvíz (HMV) rendszerek korszerűsítésére vonatkozóan új korszerű melegvíz előállító berendezés felszerelése a szükséges szerelvényekkel és segédanyagokkal együtt kompletten, valamint meglévő korszerűtlen melegvíz előállító berendezés leszerelése együtt: bruttó 266 700 Ft/készlet anyagár és bruttó 457 200 Ft/készlet munkadíj.
Cégünk a kiemelt fűtéskorszerűsítési munkálatokban mind termékekkel, anyagokkal, mind pedig beszereléssel, beüzemeléssel áll az ügyfelei rendelkezésére!
 

Pályázni 2024. július 1-től lehet. A keretösszeg mindösszesen 108,24 milliárd forint. Az érdeklődés az előzetes felmérések szerint magas, így viszonylag hamar kimerülhet az Európai Unió által erre a célra nyújtott támogatási összeg, tehát érdemes hamar meghozni a döntést, hogy részt kívánunk-e venni ebben a programban és pontosan milyen munkákat szeretnénk elvégezni a lakóházunkon.

A támogatás keretein belül 7 millió forintos beruházás valósítható meg (ennél nagyobb is lehet a beruházandó összeg, viszont a 7 millió forint feletti fennmaradó részre támogatás már nem vonatkozik) . Ehhez szükséges 1 millió forintos önerő, valamint az állam által 6 millió forint részben vissza nem térítendő támogatásra lehetünk jogosultak. A támogatás összege régiónként eltérő lehet, ezt sávosan határozták meg:

  1. az adott járásban élők átlagos bruttó jövedelme meghaladja az országos átlag, azaz 571 200 forint 110%-át, ott a hitel 3,5 millió forint, míg a támogatás 2,5 millió forint lehet (ha a beruházás nem éri el a 6 millió forintot, abban az esetben a hitel és a támogatás aránya 58,33% – 41,67% lesz)
  2. abban a járásban, ahol a bruttó átlagjövedelem az ország átlag 75 – 110%-a közé esik, ott a hitel és a vissza nem térítendő támogatás aránya 50-50%, tehát a hitel és a támogatás 3-3 millió forint
  3. míg azokban a járásokban, ahol a bruttó átlagjövedelem az országos átlag 75%-a alá esik, ott a hitel 2,5 millió forint, míg a vissza nem térítendő támogatás 3,5 millió forint lesz maximális beruházási összeg esetén (ennél kisebb beruházási összeg esetén a hitel és a támogatás aránya 41,67% – 58,33%).
A fent leírtaktól és járástól függetlenül számít az igénylő(k) átlagos nettó jövedelme is az alábbiak szerint:
  • amennyiben a kölcsönigénylő és adóstársa, valamint a vele egy háztartásban élő gyermek(ek) (25 év alatti gyermek, aki önálló jövedelemmel nem rendelkezik, vagy a 25. életévét már betöltött, megváltozott munkaképességű személy, illetve a kölcsönigénylő kiskorú rokona, ha a gyermek szüleinek halála miatt az igénylő a kirendelt gyám) átlagos 1 főre eső jövedelme meghaladja a nettó 511 810 forintot, úgy ők az 1. kategóriába sorolandók és az alapján jogosultak a hitel és támogatási összegekre
  • abban az esetben, ha a háztartásban élők 1 főre eső átlagos nettó jövedelme nem éri el a 295 275 forintot, úgy ők lesznek jogosultak a legmagasabb vissza nem térítendő támogatás összegére, azaz a 3,5 millió forintra (3. kategória)
  • ha a háztartásban élők 1 főre eső átlagos nettó jövedelme a 295 275 – 511 810 forint közé esik, úgy ők a 2. kategóriába sorolhatók, azaz 3 millió forint támogatásra jogosultak

Kik vehetik igénybe az új otthonfelújítási támogatást?

Kölcsönigénylő (Végső Kedvezményezett) olyan természetes személy lehet,

  • aki nagykorú
  • cselekvőképes
  • magyar adóazonosító jellel rendelkezik
  • magyar állampolgár, vagy (lakcímkártyával igazoltan) legalább egy éve magyarországi állandó lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező, az Európai Gazdasági Térség valamely más tagállamának olyan állampolgára,
  • aki tulajdoni hányaddal, vagy holtig tartó haszonélvezeti joggal rendelkezik a korszerűsítendő, 1990. december 31. előtt épült, egy- vagy többlakásos családi házban.

A korszerűsítéssel érintett életvitelszerűen lakott ingatlan (lakcímkártyával igazoltan) legalább 2024. július 1. óta a Kölcsönigénylő, vagy közeli hozzátartozójának17, állandó lakóhelye, vagy tartózkodási helye kell legyen. Ingatlan adásvétel esetén elfogadott a 2024. július 1-ig kelt, ügyvéd által ellenjegyzett, vagy közjegyző által hitelesített ingatlan adásvételi szerződés. A kölcsönkérelem benyújtásának feltétele, hogy az illetékes Földhivatalnál érkeztetve és széljegyzésre kerüljön az ingatlan adásvételi szerződés. A tulajdonjog bejegyzés kölcsönszerződéskötési feltétel, amelynek megtörténtét a kölcsönszerződéskötésig adósnak igazolnia kell. Adásvétel esetén is feltétel, hogy a Kölcsönigénylő, vagy közeli hozzátartozójának állandó lakóhelye, vagy tartózkodási helye kell legyen a korszerűsítéssel érintett ingatlan, amit a lakcímkártyával kell igazolni legkésőbb a kölcsönszerződés megkötéséig.

Hitel és finanszírozás

A kamatmentes hitel futamideje maximálisan 12 év lehet. A felvett hitellel nem kerül jelzálogjog az ingatlanra. A finanszírozás utólagosan, a benyújtott számlák alapján történik, tehát a beruházást a programban résztvevőnek saját maga szükséges előfinanszíroznia. A számlák benyújtását követően az a bank fogja a hitel és a támogatási összeget is kifizetni, ahol az otthonfelújítási program ügyintézése megtörtént.

Mi most csak a legfontosabb kérdésekre szedtük össze a válaszokat, további kérdésekben a Pályázati Portálon szereplő dokumentumokban taglaltak az irányadóak!

Hőszivattyú – Költséghatékony, energiatakarékos és modern

Kényelmes, környezetbarát, időtálló, független a fosszilis tüzelőanyagoktól... A hőszivattyút leíró tulajdonságokat naphosszat lehetne sorolni, de nézzük meg közelebbről, hogy mik a jellemzői a monoblokk levegő-víz hőszivattyúknak, miért is érdemes váltani erre a típusra.

Mareli Systems FGS10MB monoblokk 10 kW levegő-víz hőszivattyú

Több hőszivattyú típust különböztetünk meg, mi most a cégünk által is forgalmazott monoblokk levegő-víz hőszivattyút fogjuk alapul venni. Az alap minden esetben ugyanaz: egy környezetkímélő, megújuló energiát használó, minimális üzemeltetési költségű és kényelmes fűtésre és hűtésre szolgáló, valamint használati melegvíz előállítására alkalmas készülék.

Fűtés a monoblokk levegő-víz hőszivattyúval

A hőszivattyúk fentebb írt típusába sorolandó a Mareli Systems FGS10MB monoblokk 10 kW levegő-víz hőszivattyú, illetve az ő nagyobb testvére, a Mareli Systems FGS20MB monoblokk 20 kW levegő-víz hőszivattyú is. Ezek a készülékek a levegőben lévő hőenergiát hasznosítják a beépített hőcserélők és kompresszor segítségével. A folyamat révén fűtési víznek adják át a kinyert hőenergiát, mindezt teszik magas hatékonysággal akár -20°C / -25°C környezeti hőmérsékletnél is. A művelet nyilvánvalóan nem ilyen egyszerű, számos fizikai folyamat követi egymást, mire a házban élvezhetjük a hőszivattyú által megtermelt hőt, de ami minket igazán foglalkoztat, hogy a készülék mindezt magas hatékonysággal, pénztárcakímélően, és nem mellesleg zéró károsanyag-kibocsátással teszi.

A hőszivattyút úgy tudjuk a legjobb hatékonysággal üzemeltetni, ha minél alacsonyabb hőmérsékletű fűtési vizet kell előállítania. A jól ismert teljesítmény együtthatót (a megtermelt hasznos hő előállításához szükséges felhasznált energia aránya), azaz a C.O.P. értéket is 7°C környezeti és 35°C előállított fűtési vízhőmérsékletnél határozzák meg. Fontos tehát jól megválasztani a hőszivattyú mellett a hőátadó felületeket/egységeket, azaz a szekunder kört is: fan coil, padló/mennyezeti/falfűtés, és bizony jó szigeteléssel rendelkező épületek esetében a radiátor is jó megoldás lehet, de ez utóbbiról majd egy következő cikkünkben fogunk részletesen értekezni.

A monoblokk levegő-víz hőszivattyúval hűteni is lehet?

Nagyon is! A reverzibilis működési folyamatnak (gyakorlatilag megfordul a teljes “láncreakció”) a hőszivattyú képes alacsonyabb hőmérsékletű víz előállítására is, melyet különféle hőátadók (pl. fan coil) segítségével úgy használhatjuk, mintha klíma lenne, így hűtve az épületünket. Fontos ebben az esetben megjegyezni, hogy a fűtési rendszer kiépítésénel fokozott figyelmet kell fordítani a fűtési csövek hőszigetelésére, hiszen ha túl alacsony hőmérsékletű vizet keringtetünk a csövekben, azokon a pára kicsapódhat. Ökölszabályként elmondhatjuk, hogy 16°C alatti vizet ne keringtessünk a rendszerben, hacsak nincsenek nagyon jól és szakszerűen leszigetelve a csöveink.

Használati melegvíz, azaz HMV-előállítás

A hőszivattyúk nagyon kompakt berendezések, hiszen látható, hogy fűtés mellet hűtésre, illetőleg használati melegvíz készítésére is alkalmasak. Ehhez nincs másra szükség, mint egy megnövelt hőcserélő felülettel rendelkező indirekt HMV-tartályra, melyek kimondottan hőszivattyúval történő használatra lettek kialakítva. Azért fontos a megnövelt hőcserélő felület, mert a hőszivattyúk nagyon érzékenyek a szállított víz mennyiségére, szűk keresztmetszettel rendelkező indirekt tárolók márpedig erre a célra nem alkalmasak, mivel minden valószínűség szerint ilyen típust használva a hőszivattyú folyamatos hibaüzenettel fog jelentkezni az alacsony víztömegáram miatt.

Monoblokk, tehát csak egy egység

A típus elnevezésében is szerepel, hogy csak egy egységből áll a hőszivattyú, melyet kültéren, az előírásoknak megfelelően kell elhelyezni. A berendezéshez tartozik egy vezérlőegység, melyet már javasolt a beltérbe rakni. Ez jellemzően egy LCD vagy LED kijelzővel rendelkező, érintőképernyős panellel ellátott egység, ahol is a készülék beállításait lehet módosítani, testreszabni.

El lehet mondani azt is, hogy gyakorlatilag a felhasználó saját maga is telepítheti a monoblokk levegő-víz hőszivattyút, bár a szakember általi telepítés sok esetben a garanciális feltételek egyike. A NOMEK Kft. által forgalmazott Mareli Systems hőszivattyúkban minden előre telepítve van, amire szükség lehet (pl. a négyjáratú szelep), így csak a szekunder hidraulikai körhöz kell csatlakoztatni a berendezést. Hogy miből is kell álljon a primer és szekunder kör, azt szintén egy későbbi cikkünkben fogjuk megvitatni.

Végszó

Summázva az eddig leírtakat, a monoblokk levegő-víz hőszivattyú egy kompakt berendezés, mellyel a téli hidegekben fűthetünk, a nyári melegekben a lakás hűtését is ellátja, valamint egész évben biztosítja a kívánt hőmérsékletű használati melegvizet. A rezsiköltségeink akár 50-60%-kal is csökkenthetők egy ilyen beruházással, mely elsőre drágának tűnhet, viszont hosszabbtávon megtérül ez a környezetbarát fűtési megoldás.

Start, facebook, új termékek…

Az oldal bejegyzéseivel kicsit el voltunk maradva, bár a közösségi csatornákon igyekeztünk friss hírt adni a weboldalunkkal és az azon történő változásokkal kapcsolatosan.

Elindult hát weboldalunk, vele nagyjából egy időben pedig a legnagyobb közösségi csatornán, a Facebookon is megjelent a cégünk. Facebook oldalunkon igyekszünk azonnal beszámolni az újdonságokról, így az oldal kedvelői első kézből értesülhettek saját gyártású termékeinkkel, illetve az általunk forgalmazott új termékekkel kapcsolatos megjelenésekről is.

A cégünk által gyártott NK kazánok közül egy 30kW teljesítményű került a termékeink közé. Ezen felül akár kisebb, akár nagyobb teljesítményű kazánt is le tudunk gyártani a vevő igényeinek megfelelően. Ezzel kapcsolatosan bátran érdeklődhetnek elérhetőségeinken.

A mai napon felkerültek weboldalunkra az ECOMAT gyártó pellet égőfejei is. Akik esetleg – hasonlóan hozzánk – nem szeretnének már a tűzifával annyit bajlódni, illetve a jóval olcsóbb pellet felé kacsintgatnak, azoknak jelenthet jó hírt, hogy az égőfejeket már nálunk is megvásárolhatják!

További híreinkről, újabb termékeinkről, akciókról itt a weboldalon, illetve a Facebook oldalunkon értesülhetnek.

NOMEK weboldal – Startra készen

Tisztelt Érdeklődők!

Honlapunk hamarosan elnyeri végleges formáját, az általunk készített és forgalmazott termékek, a referenciáink néhány héten belül felkerülnek weboldalunkra. Addig is bátran keressenek minket az alábbi elérhetőségeinken:

  • Telefon: +36-20/341-48-33
  • Email: nomekkft@gmail.com

vagy használják az Írjon nekünk menüpontot. Tervezett fűtéskorszerűsítéssel kapcsolatos fejlesztéseiket jobb minél hamarabb tető alá hozni!

NOMEK Kft.