Kényelmes, környezetbarát, időtálló, független a fosszilis tüzelőanyagoktól... A hőszivattyút leíró tulajdonságokat naphosszat lehetne sorolni, de nézzük meg közelebbről, hogy mik a jellemzői a monoblokk levegő-víz hőszivattyúknak, miért is érdemes váltani erre a típusra.
Több hőszivattyú típust különböztetünk meg, mi most a cégünk által is forgalmazott monoblokk levegő-víz hőszivattyút fogjuk alapul venni. Az alap minden esetben ugyanaz: egy környezetkímélő, megújuló energiát használó, minimális üzemeltetési költségű és kényelmes fűtésre és hűtésre szolgáló, valamint használati melegvíz előállítására alkalmas készülék.
Fűtés a monoblokk levegő-víz hőszivattyúval
A hőszivattyúk fentebb írt típusába sorolandó a Mareli Systems FGS10MB monoblokk 10 kW levegő-víz hőszivattyú, illetve az ő nagyobb testvére, a Mareli Systems FGS20MB monoblokk 20 kW levegő-víz hőszivattyú is. Ezek a készülékek a levegőben lévő hőenergiát hasznosítják a beépített hőcserélők és kompresszor segítségével. A folyamat révén fűtési víznek adják át a kinyert hőenergiát, mindezt teszik magas hatékonysággal akár -20°C / -25°C környezeti hőmérsékletnél is. A művelet nyilvánvalóan nem ilyen egyszerű, számos fizikai folyamat követi egymást, mire a házban élvezhetjük a hőszivattyú által megtermelt hőt, de ami minket igazán foglalkoztat, hogy a készülék mindezt magas hatékonysággal, pénztárcakímélően, és nem mellesleg zéró károsanyag-kibocsátással teszi.
A hőszivattyút úgy tudjuk a legjobb hatékonysággal üzemeltetni, ha minél alacsonyabb hőmérsékletű fűtési vizet kell előállítania. A jól ismert teljesítmény együtthatót (a megtermelt hasznos hő előállításához szükséges felhasznált energia aránya), azaz a C.O.P. értéket is 7°C környezeti és 35°C előállított fűtési vízhőmérsékletnél határozzák meg. Fontos tehát jól megválasztani a hőszivattyú mellett a hőátadó felületeket/egységeket, azaz a szekunder kört is: fan coil, padló/mennyezeti/falfűtés, és bizony jó szigeteléssel rendelkező épületek esetében a radiátor is jó megoldás lehet, de ez utóbbiról majd egy következő cikkünkben fogunk részletesen értekezni.
A monoblokk levegő-víz hőszivattyúval hűteni is lehet?
Nagyon is! A reverzibilis működési folyamatnak (gyakorlatilag megfordul a teljes “láncreakció”) a hőszivattyú képes alacsonyabb hőmérsékletű víz előállítására is, melyet különféle hőátadók (pl. fan coil) segítségével úgy használhatjuk, mintha klíma lenne, így hűtve az épületünket. Fontos ebben az esetben megjegyezni, hogy a fűtési rendszer kiépítésénel fokozott figyelmet kell fordítani a fűtési csövek hőszigetelésére, hiszen ha túl alacsony hőmérsékletű vizet keringtetünk a csövekben, azokon a pára kicsapódhat. Ökölszabályként elmondhatjuk, hogy 16°C alatti vizet ne keringtessünk a rendszerben, hacsak nincsenek nagyon jól és szakszerűen leszigetelve a csöveink.
Használati melegvíz, azaz HMV-előállítás
A hőszivattyúk nagyon kompakt berendezések, hiszen látható, hogy fűtés mellet hűtésre, illetőleg használati melegvíz készítésére is alkalmasak. Ehhez nincs másra szükség, mint egy megnövelt hőcserélő felülettel rendelkező indirekt HMV-tartályra, melyek kimondottan hőszivattyúval történő használatra lettek kialakítva. Azért fontos a megnövelt hőcserélő felület, mert a hőszivattyúk nagyon érzékenyek a szállított víz mennyiségére, szűk keresztmetszettel rendelkező indirekt tárolók márpedig erre a célra nem alkalmasak, mivel minden valószínűség szerint ilyen típust használva a hőszivattyú folyamatos hibaüzenettel fog jelentkezni az alacsony víztömegáram miatt.
Monoblokk, tehát csak egy egység
A típus elnevezésében is szerepel, hogy csak egy egységből áll a hőszivattyú, melyet kültéren, az előírásoknak megfelelően kell elhelyezni. A berendezéshez tartozik egy vezérlőegység, melyet már javasolt a beltérbe rakni. Ez jellemzően egy LCD vagy LED kijelzővel rendelkező, érintőképernyős panellel ellátott egység, ahol is a készülék beállításait lehet módosítani, testreszabni.
El lehet mondani azt is, hogy gyakorlatilag a felhasználó saját maga is telepítheti a monoblokk levegő-víz hőszivattyút, bár a szakember általi telepítés sok esetben a garanciális feltételek egyike. A NOMEK Kft. által forgalmazott Mareli Systems hőszivattyúkban minden előre telepítve van, amire szükség lehet (pl. a négyjáratú szelep), így csak a szekunder hidraulikai körhöz kell csatlakoztatni a berendezést. Hogy miből is kell álljon a primer és szekunder kör, azt szintén egy későbbi cikkünkben fogjuk megvitatni.
Végszó
Summázva az eddig leírtakat, a monoblokk levegő-víz hőszivattyú egy kompakt berendezés, mellyel a téli hidegekben fűthetünk, a nyári melegekben a lakás hűtését is ellátja, valamint egész évben biztosítja a kívánt hőmérsékletű használati melegvizet. A rezsiköltségeink akár 50-60%-kal is csökkenthetők egy ilyen beruházással, mely elsőre drágának tűnhet, viszont hosszabbtávon megtérül ez a környezetbarát fűtési megoldás.